Najczęściej decyzję o wykonaniu tatuażu podejmujemy impulsywnie, na fali aktualnych wydarzeń dnia codziennego czy emocji, jakie akurat nam towarzyszą. Nie zawsze jednak jest to decyzja rozsądna i zdarza się, że chcielibyśmy go usunąć a tym samym, wymazać pewien okres życia z naszej pamięci. Co więcej, praca osoby, która wykonała nam tego rodzaju ozdobę ciała może być zwyczajnie nieudana. Na szczęście jest na to sposób, bo już teraz można pozbyć się niechcianego wzoru na zawsze. Wszystko za sprawą laseroterapii a dokładnie lasera Harmony XL High Power Q Switch
Czy laseroterapia boli?
Pacjent może odczuwać lekkie pieczenie natomiast z całą pewnością nie można stwierdzić, iż jest to ból. Osoby o niskim progu bólu mogą skorzystać z żelu znieczulającego. Z całą pewnością, usuwanie tatuażu laserem jest metodą dużo bardziej komfortową aniżeli stosowanie nieprofesjonalnych metod, takich jak ścieranie naskórka czy traktowanie wzoru kwasem. Laseroterapia jest nie tylko skuteczna, ale i nie powoduje powikłań – jeśli zostanie wykonana prawidłowo, nie pojawią się żadne przebarwienia ani plamy. Miejsce wykonywania zabiegu może być jedynie zaczerwienione przez kilka kolejnych godzin natomiast pacjent może od razu wrócić do wykonywania swoich dotychczasowych czynności.
Jak wygląda zabieg usuwania tatuażu laserem?
W zależności od rozmiaru tatuażu, głębokości wprowadzonego barwnika czy jego rodzaju (czarny bądź kolorowy) Każdy zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. W celu uzyskania pełnych efektów należy ich wykonać co najmniej kilka, najczęściej od 4 do 6 (każdy zabieg rozjaśnia barwnik o jakieś 20%). Wiązki światła, jakie wydziela laser wnikają w głąb skóry i docierają do pigmentu, dzięki czemu staje się on z każdym zabiegiem coraz jaśniejszy aż wreszcie znika całkowicie. Zabiegi należy wykonywać w równych odstępach czasu, zwykle co 4-8 tygodni a o częstotliwości realizacji laseroterapii może decydować jedynie lekarz.
Profilaktyka po zabiegu
Aby zapobiec ewentualnym powikłaniom pacjent zobowiązany jest do przestrzegania kilku zaleceń. Przede wszystkim należy natłuszczać miejsce wykonywania laseroterapii. W miejscu tatuażu powstaje strupek, którego nie można odrywać.
Sprawdź także: Najczęściej spotykane choroby dermatologiczne
Skóry nie należy wystawiać również na działanie promieni słonecznych ani traktować podrażniającymi kosmetykami, na przykład tymi z dużą zawartością alkoholu.
Czy każdy może skorzystać z laseroterapii?
Chociaż uznaje się, iż zabiegi z wykorzystaniem lasera są w pełni bezpieczne to istnieją pewne przeciwwskazania do ich wykonywania. Przede wszystkim skóra nie może być opalona, podrażniona ani poraniona a pacjent nie może borykać się z żadnymi infekcjami skóry o charakterze bakteryjnych czy wirusowym. Przeciwwskazaniem są też choroby skóry, takie jak świerzb, bielactwo oraz łuszczyca. Z laseroterapii nie mogą korzystać kobiety w ciąży ani karmiące piersią. Nie są to też zabiegi dla pacjentów cierpiących na cukrzycę czy nowotwory.