Usuwanie blizn

Home » zabiegi » Usuwanie blizn
zabiegi Brak komentarzy

Wyróżnia się trzy rodzaje blizn patologicznych. To keloidy, które powstają w miejscu rany, blizny przerostowe, które mają tendencję do rozszerzania się poza obszar uszkodzonej skóry oraz blizny zanikowe, które są wynikiem stanów zapalnych skóry, to na przykład blizny potrądzikowe. Tak naprawdę wszystkie odmiany blizn nie są estetyczne, każde też nadają się do usunięcia.

 

Kiedy warto usuwać blizny patologiczne?

 

Najczęściej usuwane są blizny keloidowe oraz przerostowe bowiem te też wyglądają najmniej korzystnie. Szpecące ślady, które początkowo są czerwone, by wreszcie po około 6 miesiącach rozwoju stać się nawet jaśniejsze od skóry stwarzają po prostu ogromny dyskomfort psychiczny. Co więcej, niektóre blizny dają też niekorzystne symptomy fizyczne: ból, swędzenie, pieczenie, wyraźne napięcie skóry to najczęściej spotykane objawy.

Każda z blizn nadaje się do usunięcia tym bardziej, że te patologiczne pojawiają się zwykle na skórze twarzy, ramion czy barków a więc w miejscach wyjątkowo widocznych.

Musimy pamiętać, że ich usuwanie należy przeprowadzać tylko w renomowanych gabinetach dermatologicznych, chirurgicznych czy klinikach medycyny estetycznej. Terapia ma być zalecona przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza a wszelkie zabiegi wykonane przy użyciu profesjonalnego sprzętu. Trzeba wiedzieć, że blizny patologiczne mają tendencję do nawrotów – nieodpowiednia profilaktyka po ich usunięciu sprawia, ze nawrót możliwy jest nawet w 80% przypadków. Stosowna pielęgnacja skóry zmniejsza to ryzyko nawet do 20%.

„Bardzo ważne jest więc doświadczenie kliniczne lekarza. Proces leczenia blizn patologicznych doskonale pokazuje, że w dermatologii cały czas trzeba się rozwijać, uczyć nowych rzeczy i być na bieżąco z osiągnięciami świata naukowego. Tylko to pozwala na zapewnienie pacjentowi pełnego komfortu oraz najskuteczniejszego leczenia i tylko lekarzy o takich predyspozycjach i podejściu do zawodu zatrudniamy”

– podkreśla dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

 

Sposoby leczenia blizn patologicznych

 

Zdaniem medyków najbardziej skuteczna jest terapia łączona, czyli taka podczas której wykorzystuje się kilka metod leczenia jednocześnie. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • Leczenie chirurgiczne. Usuwa się najczęściej blizny przerostowe oraz keloidy. Niestety metoda ta nie zawsze jest skuteczna a ryzyko nawrotów blizn sięga 45-100%. Co więcej, blizna może pojawić się znowu w jeszcze większym rozmiarze. W ramach terapii łączonej, przy leczeniu chirurgicznym bardzo często wykorzystuje się też radioterapię, krioterapię, opatrunki silikonowe czy presoterapię.
  • Leczenie fizykalne. To zabiegi, które bezpośrednio wpływają na stan skóry a efekty widać natychmiast, najczęściej w celu uzyskania zadowalających efektów należy wykonać całą ich serię. Tutaj można wymienić chociażby krioterapię, czyli leczenie zimnem, radioterapię, czyli terapię przy wykorzystaniu promieniowania elektronowego czy laseroterapię, czyli leczenie wiązkami światła o odpowiedniej temperaturze.
  • Leczenie farmakologiczne. To w szczególności zastrzyki w miejsce powstania blizny z kortykosteroidami. Niezwykle często stosuje się też maści do smarowania miejscowego, na przykład z wyciągiem z cebuli morskiej.

Źródła:

http://magazynwitalny.pl/zabiegi/usuwanie-blizn/

http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/usuwanie-blizn/

 

LEAVE A COMMENT