Otyłość – coraz większy problem

Home » dolegliwości » Otyłość – coraz większy problem
dolegliwości, zabiegi Brak komentarzy

Otyłość zaliczana jest przez Narodową Organizację Zdrowia do jednych ze światowych epidemii. Zmaga się z nią bowiem coraz większa część społeczeństw, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych. Przyczyn otyłości może być wiele – od zaburzeń hormonalnych, innych schorzeń organizmu po nieprawidłową dietę i siedzący tryb życia. Ustalenie jej przyczyn to pierwszy krok, który należy podjąć w walce z nią. Walka z otyłością jest procesem długotrwałym i dość żmudnym – wymaga wiele silnej woli, samozaparcia oraz pracy. Często samotne z nią zmagania nie kończą się pożądanym sukcesem. Z tego właśnie powodu powstaje coraz więcej placówek, które pomagają osobom otyłym w walce ze zbędnymi kilogramami.

Mowa tu o poradniach leczenia otyłości. Są to placówki, które odnaleźć można w wielu większych miastach, zarówno w Polsce jak i za granicą.

Sprawdź również: Odpowiednie koktajle dla cery normalnej

Oferują kompleksową pomoc. Poradnia leczenia otyłości to bowiem zespół nie tylko dietetyków i lekarzy, ale także fizjoterapeutów oraz psychologów. Lekarze dbają o prawidłową diagnostykę otyłości oraz kontrolę zdrowia pacjenta zarówno przed, jak i w trakcie oraz po terapii. Dietetycy zajmują się dobraniem odpowiednio zbilansowanego planu żywieniowego – zarówno w trakcie terapii, jak i po jej zakończeniu. Fizjoterapeuci odpowiedzialni są zaś za dobór ćwiczeń fizycznych oraz rehabilitacyjnych, mających pomóc w walce z otyłością. Psycholodzy natomiast oferują wsparcie psychiczne. Walka z otyłością to bowiem nie tylko sport i dieta, to także walka w sferze psychicznej. Wiele osób, które walczą z otyłością to osoby, które są na przykład uzależnione od jedzenia. Zwłaszcza dla nich wsparcie psychologiczne podczas leczenia to nieodzowna pomoc.
Rozmowy z psychologiem pomóc mogą wielu osobom cierpiącym na otyłość. Są to osoby które często cierpią na samotność. Poradnie leczenia otyłości spostrzegają jej problematykę kompleksowo, co znacznie pomaga zwiększyć efektywność samego leczenia oraz terapii.

W poradniach leczenia otyłości pomocy szukać mogą zarówno osoby dorosłe, jak i nastolatkowie oraz dzieci. Problemy związane z otyłością dotyczą bowiem współcześnie coraz młodszych grup wiekowych. Problem otyłości wśród dzieci jest dostrzegany między innymi przez Światową Organizację Zdrowia, które bije na alarm w związku z tym. Nabycie prawidłowych nawyków żywieniowych w młodym wieku jest niezwykle istotne, gdyż pomaga w ochronie dzieci przed nadwagą. WHO oraz innego organizacje promujące zdrowie wspierają szereg programów skierowanych do najmłodszych – chodzi o to, by dzieci świadome były jak ważne dla ich organizmu, zdrowia i samopoczucia jest prawidłowe się odżywianie oraz codzienna dawka ruchu.
Tak zwana edukacja żywieniowa to współcześnie klucz do sukcesu w zapobieganiu otyłości wśród najmłodszych grup wiekowych.

Leczenie otyłości u dzieci to także zbilansowany program żywieniowo-rehabilitacyjny. Pomaga on dziecku w pozbyciu się nadwagi, a co za tym odzyskaniu pewności siebie. Na jakiego rodzaju bowiem obciążenie psychiczne wystawiane są dzieci otyłe, nie jest dla nikogo tajemnicą. Walka z otyłością u dzieci to także walka o ich zdrowie psychiczne zatem.

Źródła:

http://poradnikzdrowia.net/poradnia-leczenia-otylosci/

http://medicinemag.pl/profesjonalna-walka-z-otyloscia/

LEAVE A COMMENT