Trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, pojawiającą się najczęściej w centralnej części twarzy. Objawia się charakterystycznym rumieniem, zmianami przerostowymi, a ponadto nieestetycznymi krostkami oraz grudkami. Choroba dotyka coraz większą cześć ludzkiej populacji. Dzieje się tak dlatego, gdyż współczesne tempo życia sprzyja ujawnianiu się objawów określonej choroby. Dzisiejsze życie to ciągły pośpiech, nieustannie towarzyszący stres, nieodpowiedni sposób odżywiania, jedzenie w pospiechu i wiele innych elementów. Poza czynnikami wynikającymi z uwarunkowań wewnętrznych, to te właśnie aspekty przyczyniają się do powstania trądziku różowatego. Zmiany skórne będące symptomem trądziku różowatego zaczynają uwidaczniać się w najczęściej pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. W tym czasie konieczne jest podjęcie radykalnych działań, aby nie doprowadzić do dalszego rozwoju choroby.
Objawy trądziku różowatego
Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie objawy świadczą o ujawniającym się właśnie trądziku różowatym. Jednym z pierwszych sygnałów jest pojawianie się częstych rumieńców, najczęściej po zjedzeniu pikantnych potraw, spożyciu alkoholu, czy też silnym stresie. W dalszej kolejności pojawia się trwały rumień, a także krostki w raz wypryski, które mogą być źródłem dolegliwości bólowych. Zaczynają być również dostrzegalne drobne pajączki, czyli popękane naczynka krwionośne.
W takiej sytuacji należy koniecznie podjąć radykalne kroki, które pomogą w zwalczeniu problemu. W pierwszej kolejności najlepiej udać się do lekarza dermatologa, który zbada problem i zaproponuje najlepszą kurację dla danego przypadku. Najczęściej jest to kuracja antybiotykowa, chociaż wszystko zależy od zaawansowania określonego problemu. Lekarz także powinien takze doradzić w kwestii prawidłowej diety oraz kosmetyków pielęgnacyjnych. Zwróci także uwagę na rezygnację z używek takich jak kawa, alkohol czy papierosy. Podkreśli ponadto fakt, że przy tym schorzeniu należy unikać ekspozycji na słońce. Warto także podkreślić, że przy obecności trądziku różowatego należy unikać spożywania pikantnych potraw, które przyczyniają się do nasilenia problemu. Istotną sprawą jest takze odpowiednie nawadnianie organizmu. Konieczne jest w tym względzie przyjmowanie minimum 2 litrów niegazowanej wody naturalnej, w ciągu dnia.
Pielęgnacja
Istotną częścią terapii przeciwtrądzikowej jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Warto w tym względzie zwrócić uwagę na stosowanie odpowiednich kremów redukujących podrażnienia wywołane przez trądzik różowaty. Jakim działaniem charakteryzują się takie kosmetyki?
Trądzik różowaty – krem redukujący podrażnienia
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w skutecznej walce z trądzikiem różowatym pełni prawidłowa pielęgnacja skóry. Podkreślić należy fakt, że choroba wzmaga się na skutek różnego rodzaju podrażnień. Skóra dotknięta trądzikiem różowatym jest bowiem bardzo wrażliwa. Dlatego tak ważne jest tutaj stosowanie łagodnych oraz delikatnych kosmetyków. Aplikowane kremy muszą przyczyniać się do redukcji podrażnień oraz działać w sposób przeciwzapalny.
Kosmetyki na trądzik różowaty
Jaki zatem na trądzik różowaty krem redukujący podrażnienia jest najlepszy? Taki kosmetyk oparty musi być przede wszystkim na naturalnym składzie. Nie powinien ponadto zawierać żadnych barwników, konserwantów, substancji zapachowych oraz parabenów. Kremy powinny uwzględniać w swojej zawartości przede wszystkim witaminę E, która ma silne właściwości nawilżające.
Ponadto powinny się tam znaleźć wyciągi z substancji mających działanie łagodzące, takie jak zielona herbata oraz rumianek. Składniki te przyczynią się do tego, że skóra przestanie swędzieć oraz zmniejszeniu ulegnie także stan zapalny. Ważną kwestią jest także to, aby w kremie redukującym podrażnienia po trądziku różowatym znalazła się także allantoina, a także inne związki mające działanie nawilżające. Muszą być one także zaopatrzone w silne filtry przeciwsłoneczne. Krem nie może być ponadto zbyt tłusty, aby nie przyczyniał się do zatykania porów.
Warto także odpowiednio oczyszczać twarz przy użyciu łagodnych kosmetyków. Nie wskazane jest także przemywanie twarzy gorącą wodą, a także jej pocieranie przy wykorzystaniu płatków kosmetycznych. Na końcu skóra powinna być osuszona delikatnie ręcznikiem.
Prawidłowa pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym przy wykorzystaniu odpowiednich kosmetyków redukujących podrażnienia, ma bardzo istotne znaczenie w całej kuracji. Może bowiem pomóc złagodzić, a także pozbyć się uciążliwych objawów. Konieczne jest także tutaj stałe pozostawanie pod opieką lekarza.
4 thoughts on - Trądzik różowaty – krem redukujący podrażnienia
ach ten trądzik różowaty.. nie wiem co bym zrobiła gdyby nie zestaw od acnerose. Pół roku kuracji i czuje, że moja skóra w końcu zaczęła oddychać 🙂
Walcząc z trądzikiem różowatym nie możemy zapominać o odpowiedniej diecie oraz nawadnianiu organizmu. Niestety trądzik jest tak złośliwy, że jego objawy zaostrzają się pod wpływem wszystkich czynników działających na organizm. Nawet źle klimatyzowane pomieszczenie może powodować, że nasza twarz zacznie puchnąć i swędzieć..
Na trądzik różowaty najlepsza jest wizyta u dermatologa. Dermatolog jest od tego, aby przepisać nam odpowiendie leki, które złagodzą objawy trądziku różowatego. Nie ma co kombinować na własną rękę.
Moja siostra również boryka się z problemem trądziku różowatego. Dermatolog zlecił jej zmianę diety i mycie twarzy jakąś specjalną emulsją. Na chwilę obecną jej to pomaga. Zobaczymy jak to będzie:).