Protezy zębowe – zadbaj o swój uśmiech

Home » porady » Protezy zębowe – zadbaj o swój uśmiech
porady 3 komentarze

Protezy zębowe, czyli aparat leczniczo-rehabilitacyjny, to alternatywa dla naturalnych zębów. Proteza zębowa to często spory koszt, dlatego niektóre rodzaje dostępne są w ramach refundacji NFZ. Jakie istnieją protezy zębów i czym się różnią?

Rodzaje protez zębowych – podziałProteza zębowa

Rodzaje protez zębowych można podzielić na: ruchome (częściowe i całkowite) oraz stałe (np. wkłady koronowe, implanty, licówki). Każdy z nich różni się specyficznymi właściwościami, przebiegiem zabiegu, a także ceną.

Protezy zębowe – ruchome

Protezy zębowe ruchome klasyfikujemy jako:

  • – całkowite. Przeznaczone dla pacjentów, którzy stracili naturalne uzębienie. Jednym z rodzajów protezy całkowitej jest model akrylowy, który mocowany jest do dziąseł za pomocą specjalnych kremów. Jeśli proteza jest właściwie dopasowana, to nie wywołuje żadnych podrażnień, choć przyzwyczajenie się do niej trwa zazwyczaj od kilku dni do paru tygodni. Ceny wersji akrylowej zaczynają się od 150 złotych. Druga wersja zakładana jest na implanty. Zabieg zajmuje więcej czasu, ponieważ dodatkowo wykonywane jest wszczepienie sztucznego korzenia. Wiąże się to również z wyższą ceną.  Ile kosztuje proteza zębowa tego rodzaju? Koszty wahają się od 1500 złotych i więcej, natomiast zabieg jest całkowicie bezbolesny.

  • – częściowe. Przeznaczone są dla pacjentów, którzy posiadają pojedyncze ubytki, dzięki czemu pozostałe zęby stanowią rusztowanie dla protezy. Najbardziej opłacalnym rodzajem jest wersja akrylowa, ponieważ zapłacić za nią trzeba od 60 do 150 złotych. W zależności od ilości ubytków zabieg może być kontynuowany nawet przez kilka wizyt. Choć samo wykonanie protezy jest bezbolesne, to proces adaptacji zajmuje do kilku tygodni. W ramach protez częściowych wyróżniamy jeszcze szkieletowe, które stworzone są z metalu, dzięki czemu proteza opiera się nie na dziąsłach a na zębach. Ceny wahają się od 800 do 1000 złotych. Pod wpływem znieczulenia pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Trzecim rodzajem częściowej protezy ruchomej jest nakładkowa. Bazą dla niej są naturalne lub sztuczne korzenie zębów. Przed założeniem protezy w kanałach korzeni umieszczane są specjalne zaczepy. Tak jak wszystkie rodzaje zabiegów, również ten, jest bezbolesny, a cena wynosi około 500 złotych. W najlepszym wypadku proteza umieszczana jest podczas pierwszej wizyty.

Proteza stomatologiczna

Protezy zębowe – stałe

Jeśli chodzi o protezy zębowe stałe, to ich najpopularniejszym przykładem są implanty. Proces implementacji jest bezbolesny, adaptacja jest szybka, a dyskomfort właściwie nie występuje. Aby wykonać zabieg, należy wprowadzić do kości szczęki śrubę tytanową, co zajmuje zwykle około trzech godzin. Na zamontowanym implancie umieszczana jest korona zębowa. Niestety zabieg jest dość kosztowny, a jego ostateczna cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Stałe uzupełnienie stomatologiczne to także wkłady koronowe, stanowiące alternatywę dla plomb. Wykonywane są zazwyczaj w ciągu dwóch wizyt, a koszty zaczynają się od 150 złotych. Wkłady koronowe powstają na podstawie odlewu naturalnego zęba. Trzecim rodzajem protez zębowych stałych są licówki (płatki porcelany) nakładane na szkliwo. Ich zadaniem jest ochrona zęba lub zwiększenie jego estetyki. Zabieg trwa od 2 do 4 wizyt, a koszt wynosi od 1200 do 3000 złotych.

Protezy zębowe – zasady pielęgnacji

Protezy zębowe należy prawidłowo pielęgnować. Protezy zębowe elastyczne powinno się myć dwa razy dziennie, specjalną pastą do protez. Podobnie postępujemy z pozostałymi protezami ruchomymi. Stałe uzupełnienia stomatologiczne czyścimy równie starannie jak naturalne zęby, uwzględniając w codziennej pielęgnacji płyny do higieny jamy ustnej oraz masaż dziąseł. Ostateczny wybór protezy zawsze powinien zostać skonsultowany ze stomatologiem.

3 thoughts on - Protezy zębowe – zadbaj o swój uśmiech

  • Dobrze, że protezy zębowe są refundowane przez NFZ bo tak to by nie było by mnie na nie stać i bym na starość bez zębów chodził.

  • Z protezami zębowym na Nfz nie jest tak źle jak się wcześnie zapisze i człowiek ma cierpliwość 🙂 Zawsze można iść prywatnie wttedy będziemy mieli pewność, że dostaniemy usługę na najwyższym poziomie

LEAVE A COMMENT