Najczęstsze przyczyny biegunki

Home » inne ciekawostki » Najczęstsze przyczyny biegunki
inne ciekawostki Brak komentarzy

Uporczywa biegunka może nas dopaść w wielu sytuacjach życiowych. Warto wiedzieć, kiedy trzeba udać się do lekarza, a kiedy bez obaw możemy leczyć się w domu. Pamiętajmy, że chroniczne biegunki powinny być możliwe jak najszybciej konsultowane z lekarzem. Mogą być one oznaką wielu niebezpiecznych chorób, a także nieodpowiedniej diety. Regularne kontrole i coroczne badania to klucz do zdrowia.

Kiedy luźny stolec to biegunka

Z biegunką mamy do czynienia, jeśli luźny stolec pojawia się 3 razy dziennie. Często biegunce towarzyszą takie objawy, jak: gorączka, dreszcze, bóle brzucha, osłabienie, bóle głowy, wymioty, nudności i ogólne pogorszenie samopoczucia

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki

Najczęstszymi przyczynami biegunki jest: zakażenie bakteryjne, wirusowe, bądź pasożytnicze, reakcja alergiczna, zatrucie pokarmowe, stres, nadczynność tarczycy, nadużycie alkoholu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, nowotwór, zespół jelita drażliwego i wiele innych.

Jak leczyć biegunkę

Kluczowe przy biegunce jest uzupełnienie płynów. Należy wypić minimum 2 litry wody, pamiętając o tym, by nie pić czarnej herbaty, czy moczopędnej kawy. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzą się herbatki owocowe, woda czy elektrolity. Przy przyjmowaniu elektrolitów należy pamiętać, by wypijać ich jedną szklankę zaraz po pobycie w toalecie. Do tego nudności oraz bóle brzucha możemy złagodzić, stosując domowe sposoby na biegunkę. Warto mieć w szafce takie zioła, jak: mięta pieprzowa oraz naturalne napary na bóle żołądka, czy nudności. Nie należy zapominać, że na nudności dobrym sposobem jest imbir. Do tego imbir wspomaga także odporność w okresie jesienno-zimowym. Biegunkę wywołaną stresem bez problemu możemy leczyć ziołowymi lekami uspokajającymi, węglem, czy naparem z melisy.

Trudniej będą mieli wszyscy ci, których dopadła grypa jelitowa. Jej nie da się łatwo wyleczyć. Zazwyczaj trwa ona kilka dni i bardzo często zupełnie wyklucza zarówno z życia zawodowego, jak i rodzinnego. Grypie jelitowej towarzyszy często ból brzucha, silne nudności, osłabienie organizmu, stany podgorączkowe, a nawet wysoka gorączka oraz płynny stolec. Zasada postępowania przy grypie jelitowej jest prosta – wypijać dużo płynów, zachować dietę, wziąć lek na zbicie gorączki oraz w przyszłości spożyć probiotyki.

Na nagłe wypadki

Jak to mówią – przezorny zawsze ubezpieczony. Zadbajmy o to by, nasza domowa apteczka była odpowiednio wyposażona na ewentualność biegunki, czy grypy jelitowej. Ta ostatnia bardzo często dopada nas na przełomie jesieni i zimy, szczególnie gdy za oknem temperatura jest powyżej zera.

W torebce warto mieć węgiel, saszetkę mięty pieprzowej i na drobniejsze problemy biegunkowe – gorzką czekoladę. Kakao zawiera flawonoidy, które mają właściwości hamujące wydzielanie płynów w jelicie cienkim. Dlatego istotne jest wybranie czekolady z jak największą zawartością kakao – nie dość, że taka czekolada uratuje nas w czasie napadu głodu, to także przyda się przed ważną prezentacją, czy stresującym egzaminem. Dzięki temu zawsze będziemy gotowi na najgorsze, a leczenie biegunki nie będzie konieczne

LEAVE A COMMENT