Rumień na twarzy, pękające naczynka i skóra nader często podrażniana przez kosmetyki codziennego użytku to podstawowe syndromy trądziku różowatego. Ten pojawia się u osób pomiędzy 40 a 50 rokiem życia i może sprawić ogromny dyskomfort osób dorosłych.
Kto jest narażony na trądzik różowaty?
Najczęściej na trądzik różowaty chorują kobiety natomiast to mężczyźni wykazują ich najcięższe odmiany.
Na występowanie trądziku różowatego wpływa nie tylko wiek pacjenta, ale między innymi zaburzenia hormonalne, właśnie dlatego borykają się z nim najczęściej Panie – okres, ciąża czy menopauza nie wpływa korzystnie.
Okazuje się również, że trądzik różowaty może mieć swoje podstawy w innych chorobach. Tutaj warto wspomnieć o schorzeniach układu pokarmowego, takich jak wrzody czy nadkwasota.
Pamiętajmy również, że to przewlekły stres czy nieodpowiednia dieta mogą być przyczyną trądzika – niedobory witamin, ostre przyprawy, alkohol, nadmiar słodyczy to czynniki, które wpływają najbardziej niekorzystnie.
W ramach profilaktyki powinniśmy tez uważniej dobierać kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry twarzy – najmniej korzystne są te z dużą zawartością alkoholu.
Sprawdź także: Jak wyleczyć trądzik różowaty
I to nie wszystko, trądzik różowaty występuje częściej u tych, którzy w młodości borykali się z trądzikiem młodzieńczym. Wpływ mają też uwarunkowania genetyczne, trądzik różowaty może być bowiem dziedziczony.
Jak objawia się trądzik różowaty?
Czy wiecie, że trądzik rozwija się w naszej skórze nawet kilkadziesiąt lat. Najbardziej zaostrzone stadium pojawia się około 50 roku życia natomiast pierwsze objawy da się zauważyć już w wieku 20 lat jednak wtedy są bagatelizowane bądź diagnozowane błędnie.
W początkowej fazie choroby występują lekkie, czasowe podrażnienia skóry (w tym również z powodu silnego wiatru czy mrozu), pojawia się zaczerwienienie twarzy. W późniejszych etapach zaczynają pękać naczynka a rumień nie znika. Typowe dla trądzika różowatego są również krostki – te są niewielkie, czerwone i wypełnione półpłynną mazią. Krostki występują w centralnej części twarzy, czyli na czole, nosie, policzkach czy brodzie.
Najbardziej groźna jest jednak postać oczna trądzika różowatego, która nieskutecznie leczona może być przyczyną trwałej ślepoty.
„Postać oczna dotyczy około 30% pacjentów z trądzikiem różowatym. Występuje w niej zapalenie powiek, spojówek i tęczówki. U nieleczonych pacjentów choroba może objąć również przednią komorę oka oraz rogówkę. Zajęcie rogówki może być przyczyną ślepoty i w konsekwencji wymagać przeszczepu tego narządu. Chorzy skarzą się głównie na uczucie „piasku pod oczami” oraz światłowstręt. Zajęcie oczu często jest obustronne, a ciężkość nie zawsze koreluje z ciężkością zajęcia skóry. Pacjenci z tą postacią wymagają leczenia przy współpracy dermatologów i okulistów
– mówi dr n. med. Marta Malek dermatolog z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Jak przebiega leczenie?
Trądzik różowaty na szczęście można skutecznie leczyć natomiast nie jest żadną tajemnicą, iż ma on tendencje do nawracania. Współcześni medycy uznają, iż najbardziej skuteczne leczenie odbywa się przy zastosowaniu kilku metod kuracji jednocześnie. Tym samym stosuje się maści do stosowania miejscowego, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Oprócz tego pacjent korzysta z licznych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, to między innymi laseroterapia czy mikrodermabrazja.
W leczeniu ważna jest tez codzienna pielęgnacja. Nie można stosować kosmetyków z alkoholem, należy odpowiednio się odżywiać, nie korzystać z sauny, kąpieli w chlorowanej wodzie, nie należy się tez nadmiernie opalać – solarium i promienie słoneczne mogą zaostrzać stany trądzikowe.
Źródła:
- http://sposobynazdrowie.info.pl/zabiegi-kosmetyczne/tradzik-rozowaty/
- http://twojwenerolog.pl/inne/kto-choruje-na-tradzik-rozowaty/