Od czego się łysieje

Home » dolegliwości » Od czego się łysieje
dolegliwości Brak komentarzy

Z powodu nadmiernego wypadania włosów cierpią najczęściej mężczyźni. Uznaje się, że nawet 40% populacji męskiej traci znaczną ilość włosów po ukończeniu 40 roku życia. Wpływ na to mają przede wszystkim uwarunkowania genetyczne, ale i zaburzenia hormonalne.
Kobiety łysieją znacznie rzadziej a jeśli już wypadanie włosów jest u nich problematyczne to wiąże się najczęściej z wpływem innych chorób na kondycje mieszków włosowych czy działaniem czynników zewnętrznych, na przykład środowiskowych.

Sprawdź także: Domowe sposoby walki z pomarańczową skórką

Łysienie jest schorzeniem dosyć powszechnym i dzisiaj medycy wyliczają szereg przyczyn tego rodzaju dysfunkcji. W większości jest to zjawisko odwracalne, czyli takie, po którym włosy zaczynają znowu odrastać. W każdym przypadku konieczna jest jednak wizyta u specjalisty, trychologa, który zajmuje się diagnozowaniem przyczyn łysienia oraz wdrażaniem odpowiedniego leczenia.
Warto pamiętać, że podejście do każdego pacjenta musi być indywidualne. Co więcej, nawet tą samą chorobę będzie leczyć się inaczej u mężczyzn a inaczej w przypadku kobiet.

Wypadanie włosów a choroby

Nie bez znaczenia na stan naszych włosów są innego rodzaju choroby, które dotykają nasz organizm.
Okazuje się, że leczenie wypadania włosów może być konieczne nawet w wyniku wpływu na mieszki włosowe grypy, wysokiego gorączkowania, zaburzeń tarczycowych, grzybic skórnych, infekcji o charakterze wirusowym a nawet przewlekłego stresu.

Łysienie a dieta

Odżywianie ma ogromny wpływ na stan naszych włosów a niedostarczanie do organizmu niezbędnych wartości, witamin i minerałów będzie wpływać na nie niekorzystnie. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w żelazo, siarkę, krzem, cynk, białko czy witaminy z grupy B.

Patrz też: Łysienie androgenowe u mężczyzn

Warto w codziennym jadłospisie uwzględnić produkty pełnoziarniste, przetwory mleczne, jaja, wołowinę czy ryby. Dobroczynny krzem zawarty jest natomiast w skrzypie, który dodatkowo można suplementować.

Inne przyczyny łysienia

Pamiętajmy, że nie zawsze mamy wpływ na stan naszych włosów. Bardzo często dochodzi do ich osłabienia a w efekcie wypadania w wyniku warunków środowiskowych, na przykład smogu czy dymu papierosowego. Leczenie wypadania włosów będzie też konieczne po niektórych urazach mechanicznych, zatruciach, oparzeniach czy przyjmowaniu niektórych rodzajów leków. Z reguły kobiety zauważają wypadanie włosów równomiernie na całej powierzchni skóry głowy równomiernie. U mężczyzn natomiast zazwyczaj pojawiają się zakola, włosy wypadają również na czubku głowy a dopiero później w pozostałych partiach skóry głowy.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem: http://zdrowecialomag.pl/

LEAVE A COMMENT