Nie lekceważ kataru

Home » dolegliwości » Nie lekceważ kataru
dolegliwości Brak komentarzy

Testy alergiczne są skuteczną metodą, która pomoże rozpoznać, na co jesteśmy uczuleni. Wyróżnia się testy alergiczne z krwi, skórne, płatkowe oraz pokarmowe. Odpowiednio wybrany rodzaj testu, jest w stanie pokazać, jaki dokładnie alergen nas uczula, co pozwala na podjęcie leczenia w celu odczulenia na daną substancję.

Czy warto skorzystać z testów alergicznych?

 

Zwykłe metody rozpoznawania alergii typu dieta eliminacyjna, mogą nie dać wymiernych efektów, a ponadto jest to dosyć czasochłonny sposób poznawania uczulającego alergenu.

Oczywiście nawet jeśli testy alergiczne nie zostały przeprowadzone, można wywnioskować z dokuczających objawów, na jakie alergeny jesteśmy wrażliwi. Jeśli zaczynają się one na początku roku i słabną z końcem marca, to winne mogą być pyłki leszczyny. Późniejsze reakcje alergiczne mogą mieć źródło w pyle olchy, a w kwietniu pył wysyła brzoza.

Przykładowo latem i jesienią zwiększa się stężenie pyłków pleśni, a w czerwcu i lipcu problematyczne są trawy i chwasty. Jednak katar sienny może być wywołany roztoczami kurzu domowego, z którym mamy do czynienia przez cały rok. Jeśli mamy alergię na pyłki wielu roślin, kurzu czy sierść, to nie jesteśmy w stanie znaleźć jej pierwotnej przyczyny. A jak wiadomo, nieleczona alergia, może prowadzić do poważnych dolegliwości typu niewydolność płuc. Testy alergiczne okazują się więc być najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na przywróceniu zdrowia.

Sprawdź także: Jak dobrać krem do suchej skóry

Niepozorny katar sienny

 

Katar sienny często jest objawem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, na które cierpią najczęściej najmłodsi. Pojawia się wówczas wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła i powoduje zaburzenia koncentracji. Dodatkowo katarowi towarzyszy często wyprysk alergiczny, astma, przerost migdałków oraz zapalanie zatok obocznych nosa. Pierwszym kokiem jest wykonanie testów alergicznych, dzięki którym można ustalić konkretne alergeny odpowiedzialne za te nieprzyjemne objawy uczulenia. Dopiero na podstawie uzyskanych szczegółowych wyników, można podjąć odpowiednie leczenie. Czasami wystarczy unikanie kontaktu z alergenami, na które są wrażliwi pacjenci. Jednak często w leczeniu alergicznego zapalenia błon śluzowych, należy podjąć leczenie farmakologiczne, podając leki antyhistaminowe oraz kortykosteroidy w postaci aerozolu. Ma to na celu zredukowanie ilości wydzieliny z nosa i ułatwienie oddychania.

Źródła:

 

LEAVE A COMMENT