Liszaj płaski objawia się w różnej postaci. Najczęściej są to skupiska niewielkich, czerwonych bądź fioletowych krostek, które wywołują silny świąd skóry. W tej postaci liszaj może wystąpić na każdej partii ciała natomiast najczęściej pojawia się na dłoniach, nadgarstkach, kostkach, podudziach, tułowiu i ramionach.
Liszaj płaski może występować też na błonach śluzowych jamy ustnej, spojówek bądź narządów płciowych. Wtedy rozpoznać go można po jasnych, błyszczących wykwitach.
Najgorszą postacią, której leczenie może zająć nawet kilka lat jest natomiast liszaj płaski w postaci zmian skórnych w formie nadżerek. Nadżerki pojawić się mogą na każdej części ciała.
Ryzyko pojawienia się liszaja płaskiego
Chociaż dotąd nie udało się ustalić jednoznacznej przyczyny powstawania tej choroby dermatologicznej, to wiadomo na pewno, jakie czynniki znacznie zaostrzają stany zapalne. Liszaj płaski pojawia się głównie u osób po 40 roku życia. Odnotowano, iż najczęściej występuje on u kobiet.
Sprawdź także: Suplementy diety na skórę
Zaostrzenia choroby pojawiają się też w wyniku przewlekłego stresu, stanów nerwowych i chorób psychicznych. Co więcej, dużo częściej na liszaj płaski zapadają osoby, które borykają się z chorobą wątroby – na przykład marskością czy też zapaleniem typu B bądź C.
Jak leczyć liszaj płaski?
Diagnostyką choroby oraz leczeniem zajmują się dermatolodzy. Niestety, ponieważ nie udało się odnaleźć jednoznacznej przyczyny pojawiania się choroby to niestety leczyć można jedynie jej objawy. Co więcej, liszaj płaski występujący na mieszkach włosowych czy płytkach paznokci nie jest obecnie wyleczalny w ogóle.
Pamiętajmy też, że istnieje bardzo duże ryzyko pojawiania się nawrotów – nawet 95% pacjentów zauważa ponowne pojawienie się wykwitów skórnych nie później niż dwa lata po zakończonej kuracji.
Właśnie dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do każdego pacjenta i dobór odpowiednich metod leczenia. Dla jeszcze lepszej skuteczności coraz częściej łączy się różne techniki leczenia. Co więcej, „znane są czynniki prowokujące pojawienie się liszaja płaskiego, więc możemy skupić się na profilaktyce, ale też na leczeniu skutków choroby. Niezbędny jest do tego zespół wysokiej klasy specjalistów, którzy będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu oraz nowinek świata nauki, który nie ustaje w poszukiwaniu skutecznych terapii, jakie pomogą poradzić sobie z tą dermatozą. W Clinica Dermatologica pracują wyłącznie lekarze, którzy doświadczenie kliniczne uzupełniają aktywnością naukową, więc na pewno będziemy w stanie dobrać terapię opartą o najnowsze osiągnięcia świata medycznego” – zapewnia dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
W leczeniu liszaja płaskiego pomocna okazuje się być farmakoterapia ogólna w postaci antybiotykoterapii czy zastosowania sterydów. Ponadto, stosuje się maści i roztwory do smarowania miejscowego – te mają przede wszystkim działanie przeciwzapalne i przeciwświądowe. Coraz częściej skuteczne okazują się być również zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Tutaj wyróżnić można chociażby laseroterapię czy krioterapię.
Źrodła: