
Krioterapia
Krioterapia zalicza się do fizjoterapeutycznych metod leczniczych, które przebiegają przy wykorzystaniu właściwości niskiej temperatury.
Sam zabieg polega na spacerowaniu w komorze kriogenicznej, w której znajdują się opary ciekłego azotu o temperaturze -160 stopni Celsjusza bądź chłodzeniu specjalistycznym aparatem poszczególnych partii ciała.
Kriozabiegi dają doskonałe rezultaty w przypadku bóli reumatycznych, urazów kręgosłupa, stawów czy mięśni.
Dzięki zabiegowi krew zaczyna krążyć nawet cztery razy szybciej. To właśnie sprawia, że krioterapia zaliczana do dziedziny medycznej, jaką jest fizjoterapia jest tak skuteczna od wielu lat. Niestety, ze względu na duży wpływ na układ krążenia, płuca czy serce nie mogą korzystać z niej wszyscy. Pacjenci wykazujący choroby tychże narządów są bardziej narażeni na zawał serca czy podniesienie ciśnienia tętniczego. O tym, kto może skorzystać z tego rodzaju rehabilitacji zawsze decyduje lekarz prowadzący, najczęściej fizjoterapeuta chociaż zalecenie takie może wystawić również lekarz pierwszego kontaktu.
Zabieg trwa nie dłużej niż kilka minut i składa się z trzech etapów. W tym początkowym pacjent wchodzi do komory, w której panuje temperatura -50 stopni Celsjusza, chodzi bowiem o to, by organizm przyzwyczaił się do zimna. W tym pomieszczeniu spędza 30 sekund, by wejść do komory podstawowej – w tej spędza kilka minut a panuje tam temperatura do – 160 stopni Celsjusza.
Szukasz najskuteczniejszych rozwiązań? Sprawdź : Lifemedica – Rehabilitacja w Gdańsku
Warto wiedzieć, że rehabilitacja tego rodzaju ma swoje wytyczne. Nawet 20 minut po zabiegu nie wolno dotykać skóry bowiem mogą pojawić się na niej rany. Pacjenci korzystający z tego rodzaju fizjoterapii nie narzekają na zimno natomiast zauważają, że bardzo często ich skóra jest jedynie zaczerwieniona.
Laseroterapia
Laseroterapia to jedna z metod fizykoterapii, która wchodzi w skład dziedziny medycznej, jaką jest fizjoterapia. Dzięki niej możliwa jest stymulacja procesów leczniczych przy użyciu promieniowania laserowego.
Okazuje się, że zabiegi tego rodzaju są coraz częściej stosowane i wykazują się doskonalą skutecznością. Fizjoterapeuta zalecić je może w przypadku stanów zapalnych mięśni i stawów, bóli kości, mięśni i stawów, obrzęków, zaburzeń mikrokrążenia czy wtedy gdy efektem ma być usprawnienie procesu regeneracji tkanek. Co więcej, doskonałe efekty promieniowanie laserowe daje w przypadku ostrogi piętowej, dny moczanowej, ran, odleżyn, nerwobóli, mięśniobóli, chorób skóry zmianach zwyrodnieniowych.
Laseroterapia rzadko stosowana jest jako jedyna forma terapii, najczęściej zabiegi mają wspomagać główny tok leczenia, jakim na przykład jest rehabilitacja czynności fizycznych. O konieczności skorzystania z tego rodzaju fizykoterapii zawsze decyduje lekarz a na same zabiegi konieczne jest skierowanie; można je również wykonać prywatnie.
Z laseroterapii nie mogą jednak korzystać wszyscy. Przede wszystkim niewskazana jest dla kobiet w ciąży, osób, które cierpią na nowotwory, nadczynność tarczycy, padaczkę, choroby bakteryjne i grzybicze. Z promieniowania laserem nie powinny korzystać osoby z wysoką gorączką oraz kobiety w trakcie menstruacji (przede wszystkim chodzi o zabiegi wykonywane w dolnej partii ciała).
Artykuł powstał przy współpracy z portalem artykulynazdrowie.pl