Czym jest kaszel oraz jakim chorobom może towarzyszyć?

Home » dolegliwości » Czym jest kaszel oraz jakim chorobom może towarzyszyć?
dolegliwości Brak komentarzy

Wśród najczęściej występujących elementów wielu chorób możemy wyróżnić kaszel, który cieszy się szczególną popularnością w okresie natężonej zachorowalności na przeziębienia, przez co często bagatelizowana jest jego waga. Z tego względu warto uświadomić sobie czym kaszel jest dokładnie oraz jakim poważnym schorzeniom może towarzyszyć.

Kaszel jest reakcją obronną organizmu, która jest składnikiem prawidłowo funkcjonującego układu odpornościowego, a najczęściej pojawia się, gdy coś podrażnia tchawicę, śluzowe błony gardła, oskrzela lub kanały, którymi do płuc dostaje się wdychane powietrze. Ten spontaniczny odruch jest reakcją na utrudniony przepływ powietrza do płuc hamujący oddychanie. Czynnikami, które mogą go wywołać są między innymi kurz, wirusy, bakterie, dym, sierść.

Kaszel mokry zależnie od charakteru towarzyszącej mu wydzieliny z dróg oddechowych może oznaczać wiele poważnych chorób. Jeżeli wydzielina jest grudkowata to prawdopodobne jest zakażenie grzybicze lub mukowiscydoza, zaś towarzyszący kaszlowi wydobywający się z ust nieprzyjemny zapach może oznaczać zakażenie bakteriami beztlenowymi.

Jeżeli wraz z kaszlem pojawia się ropna wydzielina, to istnieje prawdopodobieństwo, że nastąpiło pęknięcie oskrzela lub ropnia płuca, a wydzielina w kolorze żółtym lub zielonym jest charakterystyczna dla zakażenia płuc, oskrzeli oraz zatok.

Sprawdź także: Usuwanie zmarszczek

Występujący z krwiopluciem kaszel może być objawem urazu płuc, niewydolności lewej komory serca, zatoru płuc, może również towarzyszyć przyjmowaniu przeciwkrzepliwych leków lub braniu używek takich jak kokaina.

Kaszel suchy jest często elementem zakażeń wirusowych oraz astmy. Na szczególną uwagę zasługuje kaszel alergiczny wywoływany przez kontakt z czynnikami alergennymi pobudzającymi organizm do reakcji obronnej, wśród których znajdują się pleśń, kosmetyki, lateks, perfumy, dym papierosowy, leki, a nawet produkty spożywcze jak owoce, jaja, rośliny strączkowe oraz określone rodzaje mięsa.

Jak można zauważyć przyczyn długotrwałego kaszlu jest multum i zazwyczaj nie da się jednoznacznie określić ich w indywidualnym przypadku bez konsultacji lekarskiej, a często i odpowiednich badań. Jeżeli kaszel przybiera niepokojącą formę, nie należy zwlekać z zasięgnięciem opinii lekarza która pozwoli na uniknięcie nieraz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

LEAVE A COMMENT