Czerniak

Home » dolegliwości » Czerniak
dolegliwości Brak komentarzy

Czerniak stosunkowo rzadko występuje wśród Polaków natomiast warto zaznaczyć, że jest to jeden z najcięższych nowotworów skóry, jeden z najbardziej śmiertelnych. Całkowite wyleczenie pacjenta jest tak naprawdę możliwe tylko w przypadku, kiedy nowotwór zostaje zdiagnozowany w początkowej fazie jego rozwoju, jeśli zaś dojdzie do przerzutów to rokowania chorego są marne. Niepocieszający jest fakt, iż w Polsce coraz więcej osób zapada na tego rodzaju chorobę a ponad połowy zdiagnozowanych nie udaje się uratować.

Co to jest czerniak?

Jak wspomnieliśmy, czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów i to nie tylko biorąc pod uwagę choroby skórne tego rodzaju. Czerniak występuje na skórze bądź Czerniak jest nowotworem należącym do grupy nowotworów najbardziej złośliwych. Zmiany nowotworowe występują na skórze, w jamie ustnej, płytkach paznokci, błonach śluzowych spojówek czy narządach płciowych.

Czerniak w zaawansowanym stadium daje przerzuty – najczęściej na węzły chłonne, ale też inne partie skóry czy narządy wewnętrzne. Często przerzuca się na układ nerwowy, oddechowy bądź pokarmowy. Niestety, rokowania pacjentów, u których doszło do przerzutów nowotworu nie są najlepsze i rzadko kiedy udaje się zwalczyć raka w jego tak zaawansowanym stadium.

O tym, jak zaawansowana jest choroba świadczą nie tylko przerzuty, ale również grubość i wielkość zmiany ogniskowej czy odległość zmian przerzutowych od ogniska pierwotnego.

Sprawdź także: Wrastające paznokcie u stóp dotkliwy problem.

Jak rozpoznaje się czerniaka?

„Wczesne wykrycie czerniaka polega nie tylko na dokładnym zbadaniu skóry. Zawsze należy ocenić błony śluzowe jamy ustnej, spojówki, narządy płciowe oraz okolicę odbytu. Nie bez znaczenia pozostaje manualne zbadanie węzłów chłonnych. Najwięcej wątpliwości diagnostycznych wywołują zmiany typu rogowacenia słonecznego, brodawki łojotokowe, plamy soczewicowate i atypowe znamiona barwnikowe. Dostępne obecnie metody diagnostyki, takie jak dermoskopia (dermatoskopia) i wideodermoskopia (wideodermatoskopia) pozwalają na dokładne zbadanie charakteru zmian. Nadal sprawdzającą się w praktyce metodą małoinwazyjną jest też biopsja wycinająca”

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Pamiętajmy, że ważna jest profilaktyka. O ile nie do końca da się zapobiec wystąpieniu czerniaka to na pewno można wpłynąć na jego rozpoznanie we wstępnej fazie, dzięki czemu chory ma szanse na całkowite wyleczenie, zanim jeszcze dojdzie do przerzutów. Liczy się samokontrola, reagujmy na odmienny wygląd znamienia barwnikowego. Jeśli zmieniło ono kolor, kształt, stało się wypukłe, krwawi, swędzi bądź boli to znak, że należy udać się do dermatologa.

Istnieją również czynniki ryzyka, które wskazują na większą częstotliwość pojawiania się czerniaka skóry. To przede wszystkim jasna karnacja i nadmierne opalanie, zarówno na słońcu jak i w solarium.

Jak przebiega diagnoza czerniaka?

Aby rozpoznać czerniaka wykonuje się nieinwazyjne metody kliniczne. To podstawowe badanie dermatoskopem, kolejno biopsja, która polega na wycinku zmiany ogniskowej i poddaniu jej szczegółowym badaniom. Jeśli dochodzi już do przerzutów to należy wykorzystać USG z użyciem głowic o wysokich częstotliwościach, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową czy zdjęcia rentgenowskie.

Jak leczyć czerniaka?

Nowotwór leczony jest w metodami dobranymi patrząc na stadium zaawansowania i umiejscowienie zmiany ogniskowej. Lekarze wybierają pośród chemioterapii, radioterapii czy immunoterapii.

Źródła: