Układ moczowo-płciowy mężczyzny narażony jest na różnorodne choroby i schorzenia. Część z nich objawia się bólem jąder. Symptomem jakich chorób i dolegliwości może być ból jądra? Zapraszamy do lektury.
Po pierwsze, każdy ból w okolicy narządów rozrodczych należy zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu – pozwoli to na szybką diagnozę i trafne dobranie leczenia. Niestety, nie wszystkie zaburzenia funkcjonowania układu moczowo-płciowego dają wyraźne objawy bólowe. Przykładem jest nowotwór jąder. W około 90% przypadków rozwija się bezboleśnie. Niepokojące objawy to: powiększenie jądra, obecność guzowatych narośli, stwardnienie i ewentualny ból podczas dotykania.
Równie niebezpieczną chorobą co nowotwór jąder jest tętniak aorty brzusznej. Jego pojawienie się nie musi być sygnalizowane żadnymi objawami, choć chory odczuwa czasami pobolewanie i ucisk w dolnej części podbrzusza. Pęknięcie tętniaka objawia się za to ostrym i silnym bólem jądra i wymaga jak najszybszej interwencji lekarza chirurga.
Ból jądra może być także spowodowany obecnością przepukliny moszny. Ta pojawia się w przypadku niewłaściwego przebiegu zstąpienia jąder do moszny i najczęściej dotyka małe dzieci. Niemowlę sygnalizuje ból płaczem i krzykiem – niestety przepuklina moszny nie ma zdolności do samoistnego ustępowania, a nieleczona może doprowadzić nawet do martwicy tkanek jelita.
Powikłaniami po zabiegu usunięcia przepukliny może być zapalenie jądra. Występuje ono także jako rezultat przebiegu różyczki, świnki i innych zakażeń wirusowych, objawiając się zaczerwienieniem i silną opuchlizną jądra. Ból jest przewlekły, choć może występować jedynie w określonej pozycji (leżenie, siedzenie) i w trakcie oddawania moczu. Zapaleniu towarzyszą typowe objawy zakażenia wirusem: osłabienie i gorączka. Jedną z chorób wenerycznych, które powodują ból jądra jest przenoszone drogą płciową zapalenie najądrzy. Na narządach rodnych pojawia się wówczas naciek, ból występuje podczas erekcji, pojawia się częstomocz i wyciek z cewki moczowej.
Inne, mniej częste przyczyny bólu jądra związane są ze specyficznymi schorzeniami, jak na przykład martwicze zapalenie powięzi krocza, czy choroba Schoenleina-Henocha. Ból w czasie stosunku seksualnego lub ejakulacji może być związany z przeprowadzonym zabiegiem podwiązania lub przecięcia nasieniowodów. I w końcu, ból jądra może być pochodną zmian w innych układach: kamicy nerkowej, zwyrodnienia dysków kręgosłupa i ucisku na nerwy odcinka lędźwiowego a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Choroby układu moczowego – http://chorobyukladumoczowego.pl/