Choroby jąder – krótki przegląd przyczyn bólu jądra

Home » dolegliwości » Choroby jąder – krótki przegląd przyczyn bólu jądra
dolegliwości Brak komentarzy

Układ moczowo-płciowy mężczyzny narażony jest na różnorodne choroby i schorzenia. Część z nich objawia się bólem jąder. Symptomem jakich chorób i dolegliwości może być ból jądra? Zapraszamy do lektury.

Po pierwsze, każdy ból w okolicy narządów rozrodczych należy zgłaszać lekarzowi pierwszego kontaktu – pozwoli to na szybką diagnozę i trafne dobranie leczenia. Niestety, nie wszystkie zaburzenia funkcjonowania układu moczowo-płciowego dają wyraźne objawy bólowe. Przykładem jest nowotwór jąder. W około 90% przypadków rozwija się bezboleśnie. Niepokojące objawy to: powiększenie jądra, obecność guzowatych narośli, stwardnienie i ewentualny ból podczas dotykania.

Poradnia urologiczna Gdańsk LifemedicaRównie niebezpieczną chorobą co nowotwór jąder jest tętniak aorty brzusznej. Jego pojawienie się nie musi być sygnalizowane żadnymi objawami, choć chory odczuwa czasami pobolewanie i ucisk w dolnej części podbrzusza. Pęknięcie tętniaka objawia się za to ostrym i silnym bólem jądra i wymaga jak najszybszej interwencji lekarza chirurga.

Ból jądra może być także spowodowany obecnością przepukliny moszny. Ta pojawia się w przypadku niewłaściwego przebiegu zstąpienia jąder do moszny i najczęściej dotyka małe dzieci. Niemowlę sygnalizuje ból płaczem i krzykiem – niestety przepuklina moszny nie ma zdolności do samoistnego ustępowania, a nieleczona może doprowadzić nawet do martwicy tkanek jelita.

Powikłaniami po zabiegu usunięcia przepukliny może być zapalenie jądra. Występuje ono także jako rezultat przebiegu różyczki, świnki i innych zakażeń wirusowych, objawiając się zaczerwienieniem i silną opuchlizną jądra. Ból jest przewlekły, choć może występować jedynie w określonej pozycji (leżenie, siedzenie) i w trakcie oddawania moczu. Zapaleniu towarzyszą typowe objawy zakażenia wirusem: osłabienie i gorączka. Jedną z chorób wenerycznych, które powodują ból jądra jest przenoszone drogą płciową zapalenie najądrzy. Na narządach rodnych pojawia się wówczas naciek, ból występuje podczas erekcji, pojawia się częstomocz i wyciek z cewki moczowej.

Inne, mniej częste przyczyny bólu jądra związane są ze specyficznymi schorzeniami, jak na przykład martwicze zapalenie powięzi krocza, czy choroba Schoenleina-Henocha. Ból w czasie stosunku seksualnego lub ejakulacji może być związany z przeprowadzonym zabiegiem podwiązania lub przecięcia nasieniowodów. I w końcu, ból jądra może być pochodną zmian w innych układach: kamicy nerkowej, zwyrodnienia dysków kręgosłupa i ucisku na nerwy odcinka lędźwiowego a nawet zapalenie wyrostka robaczkowego.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Choroby układu moczowego – http://chorobyukladumoczowego.pl/

LEAVE A COMMENT