Alergia u dzieci
To właśnie dzieci są narażone dużo bardziej aniżeli dorośli na pojawienie się alergii. Wpływ na to ma niedojrzały jest układ odpornościowy oraz pokarmowy, który łatwo przepuszcza do krwi alergeny sprawiając, że już kilkutygodniowe noworodki mogą wykazywać przykre objawy uczulenia.
Najczęściej najmłodsi cierpią na alergię pokarmową. Ta objawia się kolkami, bólami brzucha, wymiotami, przewlekłą biegunką czy też wykwitami skórnymi. Równie często uczulają ich środki do stosowania zewnętrznego – skóra staje się podrażniona i zaczerwieniona w wyniku stosowania nieodpowiedniego dla malucha proszku do prania czy mydła.
Nieco rzadziej chociaż nie można pomijać tego rodzaju alergii, u dzieci występuje uczulenie wziewne, czyli to na kurz, sierść zwierzęcia czy pyłki. Niestety, w przypadku dzieci bardzo trudno jest diagnozować przyczynę alergii, ponieważ profesjonalne testy alergiczne możliwe są do wykonania dopiero po ukończeniu 3 roku życia.
Co więcej, alergia nie jest całkowicie wyleczalna i jak potwierdza dr n. med. Eliza Wasilewska, specjalista alergolog oraz alergologii dziecięcej w Centrum Zdrowia Lifemedica w Gdańsku, w alergologii w ogóle nie funkcjonuje takie pojęcie.
Alergia jest dysfunkcją układu immunologicznego, więc takie rozwiązanie jest niemożliwe do zastosowania, także dlatego, że zarówno organizm pacjenta, jego układ immunologiczny, jak i zewnętrzne czynniki środowiskowe – alergeny są zmienne, co sprawia, że także choroba alergiczna jest zmiennym, dynamicznym procesem. Istnieją natomiast środki, dzięki którym możliwe jest łagodzenie uczulenia u małych dzieci.
W ich przypadku odpowiedni środek dobiera się przede wszystkim w drodze obserwacji i wnikliwego wywiadu z rodzicami. Drogą dedukcji eliminuje się możliwe alergeny z jego otoczenia. Zdarza się również, że alergia (głównie ta pokarmowa) mija samoistnie wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego malca.
Źródła: