Wypadanie włosów typu męskiego również dotyka kobiet – Trycholog.

Home » porady » Wypadanie włosów typu męskiego również dotyka kobiet – Trycholog.
porady Brak komentarzy

się, że łysienie typu męskiego nie obejmuje tylko mężczyzn, ponieważ problem ten dotyka również kobiet. Chociaż jest to ten sam typ łysienia, to jego przebieg jest całkowicie odmienny u kobiet i u mężczyzn. Jak wygląda leczenie wypadania włosów u kobiet?

Łysiejąca kobieta to poważny znak ostrzegawczy organizmu

Aż prawie dziewięćdziesiąt procent przypadków łysienia u mężczyzn obejmuje łysienie androgenowe, natomiast u kobiet odsetek ten wynosi osiem procent. Powszechnie utarła się opinia, że łysiejący facet to normalne zjawisko, co najczęściej jest kamuflowane bardzo krótkim obcięciem włosów. U kobiet niestety nic nie da obcięcie włosów w celu ukrycia przerzedzających się włosów, ponieważ panie znane są z dłuższych fryzur. Golenie całej głowy na zero nie wchodzi przecież w grę w przypadku płci pięknej. Nic więc dziwnego, że spora utrata owłosienia na głowie to dla większości kobiet prawdziwa tragedia. Brak włosów czy też poszerzające się zakola to prosta droga do kompleksów, unikania ludzi, a nawet może być to przyczyną depresji.

Zobacz: Gabinet trychologiczny – klinika leczenia łysienia

Dobrą wiadomością jest fakt, że proces łysienia nie trwa parę miesięcy, ale zazwyczaj są to lata, więc jeśli w miarę szybko pozna się przyczyny wypadania włosów i zastosuje się odpowiednią kurację, to można uniknąć utraty owłosienia na głowie. W przeciwnym przypadku czeka kobietę konieczność urywania łysych placków za pomocą peruki, a odzyskanie włosów staje się wręcz niemożliwe.

Co decyduje o wystąpieniu łysienia typu męskiego u kobiet?

Łysienie typu męskiego jest uwarunkowane genetycznie i to właśnie geny decydują o wrażliwości mieszków włosowych na konkretny hormon, który odpowiada za miniaturyzację włosów. Pod wpływem dihydrotestosteronu zostaje zaburzona proporcja fazy wzrostu do fazy spoczynkowej, a czasem nawet dochodzi do uśpienia. Normalnie stosunek wynosi 12:1, ale w przypadku nieprawidłowego rozwoju włosów stosunek ten zmienia się na 5:1. To z kolei prowadzi do miniaturyzacji włosów i ich stopniowego zanikania.

Jak wygląda łysienie androgenowe w przypadku kobiet?

Jak wiadomo, łysienie androgenowe u mężczyzn objawia się charakterystyczną cofającą się linią czołową i na skroniach, co nazywane jest potocznie „wysokim czołem”. U kobiet natomiast łysienie objawia się w początkowej fazie jako poszerzający się przedziałek, który obejmuje wkrótce centralną część głowy, ale linia czołowa włosów się utrzymuje. Jeśli chodzi o metabolizm testosteronu, to w przypadku mężczyzn przemienia się on w DHT, a u kobiet najpierw DHEA przechodzi w androsteron, po czym dopiero w testosteron.

Jak wygląda leczenie w przypadku wypadania włosów u kobiet?

Oczywiście podstawą do potwierdzenia diagnozy jest wizyta u trychologa, który na podstawie wywiadu oraz badań laboratoryjnych jest w stanie dać nam stuprocentową odpowiedź. Kobiety chroni przed łysieniem androgenowym żeński hormon, który normalnie powinien przeważać nad testosteronem. Gdy dochodzi do zachwiania gospodarki hormonalnej, gdzie dominować zaczyna testosteron, wówczas pojawia się duże ryzyko wypadania włosów. Jeśli więc kobieta zaobserwuje u siebie wzmożone wypadanie włosów, powinna niezwłocznie udać się do specjalisty w celu ustalenia przyczyny owego zjawiska. Okazuje się, że łysienie może mieć wiele przyczyn. Może to być objaw choroby układu hormonalnego, choroby nadnerczy, choroby przysadki mózgowej lub choroby jajników czy też zaburzeń czynności tarczycy. Kluczowe jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, którego celem jest znalezienie przyczyny problemu wypadania włosów.

Jak wygląda diagnostyka łysienia? Zobacz co to jest Trichogram:

LEAVE A COMMENT