Utrata włosów – czy to łysienie androgenowe?

Home » porady » Utrata włosów – czy to łysienie androgenowe?
porady Brak komentarzy

Nadmierne przerzedzenie włosów lub ich całkowita utrata to coraz częstszy problem o złożonych przyczynach.

Łysienie dotyczy obu płci i osób z różnych grup wiekowych. Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to:

– niedobory żywieniowe, szczególnie witaminy H, A, z grupy B, żelaza, siarki czy krzemu
– przemęczenie i stres
– zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, nadmiar androgenów)
– niepożądane działanie niektórych leków
– niewłaściwa pielęgnacja i zbyt wiele zabiegów stylizujących włosy

W związku z tak licznymi i różnorodnymi przyczynami wypadania włosów, bardzo ważne jest odpowiednie zidentyfikowanie czynnika odpowiedzialnego za problemy z włosami. Profesjonalną diagnostyką i leczeniem problemów włosów i owłosionej skóry głowy zajmuje się trycholog. Jest to dermatolog wyspecjalizowany w schorzeniach włosów, który dysponuje specjalistyczną wiedzą oraz badaniami dermatologiczymi. Najważniejsze z nich to:

  • ocena stanu skóry głowy i naczyń krwionośnych
  • ocena włosa – łodygi i mieszków włosowych, zarówno przy użyciu kamery cyfrowej, jak i w badaniu mikroskopowym (trychogram)
  • badanie histopatologiczne skóry

Jednym z coraz częściej diagnozowanych przez trychologa problemów z włosami jest łysienie androgenowe. Wynika ono z nadmiernego poziomu androgenów – męskich hormonów płciowych. Czym charakteryzuje się łysienie androgenowe? U mężczyzn pojawia się najczęściej między 20 a 30 rokiem życia, manifestując się pod postacią stopniowej utraty włosów na czubku głowy i nad czołem. Najczęściej wynika z predyspozycji genetycznych i może występować rodzinnie. Z kolei u kobiet łysienie tego typu prowadzi nie do całkowitej utraty włosów, a jedynie ich znacznego przerzedzenia, obejmującego czubek głowy. Najczęściej diagnozowane jest w drugiej i trzeciej dekadzie życia i często towarzyszą mu inne symptomy zaburzeń hormonalnych:

– nadmierny łojotok i zmiany trądzikowe na twarzy
– hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie ciała, także w lokalizacjach nietypowych dla kobiet (twarz, brzuch, piersi czy plecy)
– zaburzenia miesiączkowania i problemy z zajściem w ciążę

Skąd u kobiet bierze się wysoki poziom androgenów? Niekiedy wynika jedynie ze spadku stężenia estrogenów, a czasem ma bardziej złożony charakter. Najczęściej takie niekorzystne zmiany hormonalne towarzyszą odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, menopauzie, zespołowi Cushinga, zespołowi policystycznych jajników czy guzom jajników czy nadnerczy (czyli organów produkujących androgeny). Czytaj więcej na stronie androgenowe.net.pl

Leczenie łysienia androgenowego polega na wyleczeniu zaburzeń hormonalnych oraz ograniczeniu niekorzystnego wpływu androgenów na włosy. Powodują one ich ścieńczenie oraz zanik mieszków włosowych. Zalecone przez trychologa preparaty stosowane miejscowo pobudzają krążenie krwi skóry głowy i wzmacniają mieszki włosowe. Natomiast preparaty doustne regulują gospodarkę hormonalną. Profilaktycznie można stosować specjalistyczne szampony o działaniu antyandrogennym.

LEAVE A COMMENT