Łupież pstry.

Home » porady » Łupież pstry.
porady Brak komentarzy

Łupież pstry to powierzchniowe zapalenie skóry wywołane przez grzyby drożdżopodobne typu Malassezia globosa i Melassezia furfur, które należą do naturalnej mikroflory zdrowego człowieka, a które w pewnych okolicznościach zaczynają niekontrolowanie się namnażać i stają się pasożytami chorobotwórczymi. Tworzą beżowo-żółte bądź różowawe łuszczące się plamki, dobrze otoczone szarymi obwódkami. Z czasem łączą się ze sobą zakażając kolejne płaty naskórka. Powstają płaty o nieregularnych kształtach. Mogą powodować swędzenie.

Zmiany te są bardziej widoczne po opaleniu, gdyż pozostają jasne nieopalone. Spowodowane jest to tym, że drożdżaki blokują działanie melanocytów produkujących pigment zwany melaniną. Zmiany te znacznie uwydatniają się po posmarowaniu nalewką jodową i w lampie Wooda wykazują żółtawą albo ceglastą fluorescencję. Plamki spowodowane łupieżem pstrym pojawiają się najczęściej na karku, tułowiu, ramionach i plecach. Mogą występować na innych częściach ciała takich jak ręce, nogi czy głowa, a nawet na twarzy.

Drożdżaki wywołujące łupież pstry rozkładają lipidy do kwasów tłuszczowych, estrów i aldehydów co powoduje dodatkowe podrażnienie naskórka. Bezpośrednią przyczyną zakażenia drożdżakami może być osłabienie odporności organizmu po długotrwałej chorobie, przyjmowanie doustnie środków antykoncepcyjnych, albo leków sterydowych lub wzmożone wydzielanie łoju przez organizm na przykład w okresie pokwitania. W tym czasie u młodego człowieka występuje nadmierna produkcja potu i łoju, które są pożywką dla grzybów.

Jest to choroba powszechna w klimacie tropikalnym i półtropikalnym gdzie są wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Taki klimat sprzyja namnażaniu się grzybów. Nie należy zwlekać z leczeniem, ponieważ oprócz dyskomfortu spowodowanego brzydkim wyglądem skóry, mogą wystąpić nawroty choroby.

Jak leczyć łupież pstry?

Łupież pstry leczy się stosując klotrimazol i ketokonazol oraz mikonazol, a na głowę szampon z ketokonazolem przez dziesięć dni. Jeśli leczenie nie daje spodziewanych rezultatów należy zastosować flukonazol lub itrakonazol przez siedem dni. Należy pamiętać o jednoczesnym stosowaniu mydeł i szamponów z kwasem salicylowym aby zapobiec nawrotom choroby.

Więcej: http://zwalczlupiez.net.pl

Można z powodzeniem również zastosować dermokosmetyki takie jak zestaw Pityver. Jest to zestaw kosmetyków bez sterydowych. Zestaw zawiera szampon, płyn do wcierania i emulsję. Pityver leczy i zapobiega nawrotom choroby. Jeżeli nadal kuracja nie da spodziewanych efektów należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, który z pewnością zapisze nam dodatkowo doustne środki antygrzybiczne.

Aby zapobiec nawrotom choroby należy zadbać o skórę rezygnując ze stosowania tłustych kremów zapychających pory i powodujących nadmierne wydzielanie łoju. Należy zastąpić je kremami nawilżającymi najlepiej z dodatkiem kwasu salicylowego, albo siarczku selenu. Należy nosić ubrania przewiewne nie powodujące nadmiernego pocenia się skóry. Aby nie pogłębiać zmian i zapobiegać nawrotom należy unikać słońca i opalania w solarium, a na skórę stosować kremy z filtrami UV.

LEAVE A COMMENT