Jak rozpoznać chorobę psychiczną u dziecka?

Home » porady » Jak rozpoznać chorobę psychiczną u dziecka?
porady Brak komentarzy

Jak rozpoznać chorobę psychiczną u dziecka?

Pierwsze symptomy świadczące o zaburzeniach na tle psychicznym dziecka mogą pojawić się już w okresie niemowlęcym. Warto przy tym zaznaczyć, ze na tym etapie rozwoju dziecka są one jednak niezwykle trudne do zdiagnozowania. Zdaniem specjalisty, jakim jest psychiatra dziecięcy najłatwiej jest diagnozować małych pacjentów, którzy ukończyli już 6 rok życia, co oczywiście nie oznacza, że młodsze dzieci poddawane są diagnozie i z równie dobrą skutecznością zostają poddawane odpowiedniej terapii.

Jakie objawy?

Praktycznie wszystkie zaburzenia psychiczne u dzieci w początkowej fazie ich rozwoju dają podobne objawy. Niektóre łączą w sobie symptomy na tle fizycznym, inne są nacechowane zaburzeniami wyłącznie behawioralnymi.

Co powinno jednak zaniepokoić rodziców czy też prawnych opiekunów najmłodszych? Na pewno odmienne od normy zachowania dzieci jednak trzeba mieć na uwadze, że te mogą być znacznie zróżnicowane. Jedne dzieci tłumią zaburzenia wycofaniem i brakiem zainteresowania zabawą czy kontaktami ze społeczeństwem. Inne wręcz przeciwnie, mogą być nadpobudliwe, ekstrawertyczne a nawet agresywne.

Skutki

Co więcej, u dzieci z zaburzeniami na tle psychicznym może dojść do problemów z motoryką ruchu (są powolne, niezgrabne) czy mowy (na przykład poprzez jąkanie). Najmłodsi, u których rozwija się choroba psychiczna mogą także przejawiać objawy typowo fizyczne. Jak przyznaje psychiatra dziecięcy, bardzo często dzieci drżą, boli je brzuch i głowa, często wymiotują bądź cierpią na przewlekłe biegunki. Mają nawyk obgryzania paznokci i borykają się z problemem zasypiania i moczeniem nocnym. Pamiętaj, że gdy zauważysz jakiekolwiek obajawy zgłoś się do psychiatry dziecięcego.

Artykuł powstał w kooperacji z portalem http://poradniazdrowiapsychicznego.pl/