Dna moczanowa – co ja powoduje?

Home » porady » Dna moczanowa – co ja powoduje?
porady Brak komentarzy

Nieprawidłowy metabolizm kwasu moczowego bardzo często może prowadzić do dolegliwości artretycznych. Dna moczanowa jest schorzeniem, które rozwija się przeważnie u mężczyzn po czterdziestce. Jego geneza związana jest z nadmiarem kwasu moczowego we krwi, co prowadzi do jego odkładania się w płynie stawowym. Wówczas ulega on krystalizacji, a powstałe w ten sposób niewielkie, ostre kryształy kwasu moczowego zaczynają ranić stawy oraz deformować je. Podagra zazwyczaj pojawiać się nagle, w formie ataku ogromnego bólu połączonego z zaczerwienieniem i opuchnięciem zajętego stawu. Obszar ten jest wówczas wyjątkowo wrażliwy na jakiekolwiek bodźce i sprawia choremu bardzo duży dyskomfort.
Co wpływa na nadmiar kwasu moczowego we krwi?

Osoby chore na dnę moczanową posiadają zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego w organizmie. Zazwyczaj spowodowane jest jego nadprodukcją, bądź też niemożnością wydalenia go w dostatecznej ilości. Na rozwój choroby wpływa wiele indywidualnych predyspozycji pacjenta, wśród których znajduje się nie tylko wiek i płeć, ale również uwarunkowania genetyczne, a także rodzaj i liczba schorzeń  współistniejących. Jednak decydujące znaczenie w rozwoju dny moczanowej ma styl życia pacjenta, wliczając w to również jego codzienną dietę, a także różne niekorzystne nawyki oraz niebezpieczne nałogi, np. w postaci alkoholu.

Jak przeprowadzić leczenie dny moczanowej?

Podstawą leczenia dny moczanowej jest stosowanie się do zaleceń lekarskich oraz przyjmowanie zapisanych leków. Szczególne znaczenie ma właściwe dobranie lekarstw, a także ustalenie ich dawek, które powinno być przeprowadzone indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz musi wziąć pod uwagę wszystkie choroby współistniejące przy dnie moczanowej, a także pogodzić leczenie z przyjmowanymi już przez pacjenta lekami. Bardzo dużo zależy również od chorego, który powinien mieć świadomość własnych dolegliwości i umieć przedstawić historię swoich chorób przed lekarzem. Więcej na stronie: Leczenie Dny moczanowej

Leki na dnę moczanową

Przy leczeniu dny moczanowej zazwyczaj stosuje się bardzo zbliżony zestaw leków, bardzo często opierając się na jednym podstawowym środku, który zostaje ewentualnie uzupełniony innym lub całkowicie zastąpiony. Leczenie opiera się na ograniczeniu bólu związanego z atakiem dny moczanowej, a także zmniejszeniem ryzyka wystąpienia kolejnych. W tym celu przeważnie stosuje się kolchicynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne lub glikokortykosterydy. Każdy z tych leków przejawia nieco inne działanie i może wywołać określone działania niepożądane, dlatego ich przyjmowanie powinno być ściśle związane z zaleceniami lekarza i indywidualnym stanem pacjenta.

Domowe sposoby na dnę moczanową

Bardzo popularnym sposobem na uzupełnienie leczenia dny moczanowej jest spożywanie wiśni i soku wiśniowego. Zawierają one rzekomo enzym przyspieszający rozkład kwasu moczowego, a także poprawić zdolność organizmu do wydalania go. Teoria ta nie została jednak potwierdzona naukowo, dlatego należy podchodzić do niej ze szczególną ostrożnością.

LEAVE A COMMENT