Jak zostać neurologiem?

Home » inne ciekawostki » Jak zostać neurologiem?
inne ciekawostki Brak komentarzy

Jak zostać neurologiem?

 Osoby, które chcą zostać neurologiem muszą w pierwszej kolejności ukończyć wyższe studia medyczne natomiast później przystąpić do realizowania specjalizacji, jaką jest neurologia. Do tej mogą przystąpić lekarze, którzy nie ukończyli jeszcze żadnej innej specjalizacji oraz ci, którzy ukończyli specjalizację I stopnia z neurologii, pediatrii bądź specjalisty chorób wewnętrznych.

Warto zaznaczyć, że specjalizacja trwa 5 lat a ciekawostką jest fakt, iż w trakcie jej trwania przyszły neurolog przechodzi szereg dodatkowych szkoleń i staży. Dzięki temu poznaje między innymi tematykę neuropatologii, onkologii neurologicznej czy ultrasonografii Dopplera.

Jaki staż?

Staże zaś dają możliwość poznania neurologii w różnych aspektach, między innymi w zakresie neurologii dziecięcej, neurochirurgii, chorób wewnętrznych, psychiatrii (która jest niejednokrotnie ściśle połączona z neurologią).

Sprawdź także: Jak pielęgnować tłustą cerę?

Staż podstawowy z neurologii trwa 42 miesiące natomiast poszczególne zakresy tematyczne trwają od 10 do 40 dni. Należy przy tym podkreślić, że lekarze, którzy ukończyli już I bądź II stopień specjalizacji przechodzą kursy i staże zgodnie ze swoją wiedzą i zdobyte już doświadczenie.

Dlaczego tak popularne?

Pamiętajmy, że neurologia jest dziedziną medyczną szeroko uprawianą i rozwijaną w Polsce a wynika to przede wszystkim z mnogości chorób, na jakie cierpimy. Na wizytę do neurologa możemy zapisać się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jednak w tym celu konieczne jest skierowanie od internisty. Coraz więcej neurologów zakłada również swoje gabinety bądź przyjmuje w klinikach prywatnych, z których może skorzystać każdy pacjent, bez skierowania. Trzeba przyznać, że coraz większa liczba pacjentów korzysta z tej formy opieki medycznej, ze względu na niezwykle długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ.