Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć

Home » dolegliwości » Nietrzymanie moczu można skutecznie leczyć
dolegliwości Brak komentarzy

Choć problem nietrzymania moczu dotyka przeciętnie co 8 człowieka, to rzadko osoby zmagające się z tym wstydliwym problemem trafiają do specjalistów. Życie z tą krępującą dolegliwością nie jest łatwe. Chorzy zwykle wycofują się z normalnej aktywności w obawie przed niekontrolowanym oddaniem moczu i poczuciem wstydu jakie mu towarzyszy. A przecież są skuteczne metody leczenia, które dają bardzo dobre efekty. Poradnia nietrzymania moczu to specjalistyczna klinika, w której z powodzeniem leczy się tego typu problemy zdrowotne.

Wśród wielu przyczyn nietrzymania moczu u kobiet wymienia się przede wszystkim zmiany hormonalne, ciężkie, liczne porody, stany zapalne w obrębie dróg moczowych czy ciężką, fizyczną pracę. U mężczyzn najczęściej dochodzi do tego stanu na skutek przerostu gruczołu stercza, a także przy nadaktywności pęcherza moczowego. Zarówno leczenie kobiet, jak i mężczyzn choć trwa stosunkowo długo, przynosi bardzo dobre efekty. Dlatego każda osoba cierpiąca z powodu nietrzymania moczu powinna jak najszybciej pozbyć się uczucia zażenowania i odwiedzić specjalistów z poradni nietrzymania moczu.

Sprawdź także: OLEJ TAMANU – doskonały sposób na pielęgnacje cery

Nowoczesne metody leczenia są nie tylko mało inwazyjne, ale także nad wyraz skuteczne. Zanim jednak rozpocznie się właściwe leczenie, potrzebna jest diagnostyka. Zwykle już wizyta u lekarza pierwszego kontaktu pozwala rozwiać wątpliwości i poznać wstępną diagnozę. Oczywiście nie obejdzie się bez specjalistycznych badań. O ile infekcje układu moczowego łatwo wykluczyć za pomocą prostych badań laboratoryjnych, to w przypadku innej przyczyny nietrzymania moczu koniecznie należy wykonać badanie urodynamiczne. Za jego pomocą ocenia się wydolność pęcherza moczowego, cewki moczowej.

Kiedy diagnoza jest już pewna, można rozpocząć właściwe leczenie. W zależności od zaawansowania i przyczyn choroby stosuje się indywidualnie dopasowane pod konkretnego pacjenta leczenie. Przede wszystkim zaleca się wzmocnienie mięśni dna miednicy. Dotyczy to głównie kobiet, które ze względu na kiepską kondycję tych partii ciała cierpią na tą wstydliwą dolegliwość. Ćwiczenie mięśni Kegla u bardzo wielu pacjentek przynosi dobre efekty. Niestety nie w każdym przypadku pomoże wzmocnienie mięśni. W cięższych przypadkach konieczna będzie fizykoterapia układu moczowego.

Operacyjne leczenie nietrzymania moczu to ostateczność. Nie należy się go jednak obawiać. Cechuje się bowiem małą inwazyjnością, a bardzo dużą skutecznością. Przyjmuje się, że około 90% pacjentów, którzy poddali się wszczepieniu specjalnej taśmy wzmacniającej cewkę moczową, powracają do normalnej aktywności i zapominają na zawsze o tym wstydliwym problemie.

Artykuł powstał na łamach projektu http://vivanazdrowie.pl/

LEAVE A COMMENT