Czerniak

Home » dolegliwości » Czerniak
dolegliwości Brak komentarzy

Polacy stosunkowo rzadko chorują na czerniaka jednak należy zaznaczyć, że w ostatnich latach zachorowalność na ten typ nowotworu złośliwego znacząco wzrosła. Co więcej, rak ten zaliczany jest do najbardziej złośliwych biorąc pod uwagę te, które występują na skórze. Właśnie dlatego tak ważna jest natychmiastowa diagnoza i podjęcie skutecznej terapii. Czerniak zdiagnozowany w I fazie rozwoju daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.

Co to jest czerniak?

Czerniak to nowotwór, który zalicza się do grupy nowotworów najbardziej złośliwych. Zmiany nowotworowe występują w jego przypadku nie tylko na skórze, ale również błonach śluzowych spojówek, jamy ustnej, narządów płciowych i odbytu oraz na płytkach paznokci.  Nierozpoznany zbyt wcześnie czerniak szybko rozwija się do fazy IV, w której dochodzi do przerzutów. Przerzuty typowe dla nowotworu tego rodzaju występują na węzłach chłonnych, niekoniecznie znajdujących się najbliżej zmiany ogniskowej. Co więcej, czerniak w zaawansowanym stadium może dawać przerzuty do innych organów ludzkiego organizmu, na przykład do układu pokarmowego, nerwowego, oddechowego a nawet mózgu. Wtedy rokowania pacjenta są bardzo marne, praktycznie nie ma już szans na wyleczenie.

Diagnoza dotycząca stadium zaawansowania choroby wyznaczana jest przez określone kryteria. To przede wszystkim zmiany dotyczące grubości i wielkości zmiany pierwotnej, liczba węzłów chłonnych, które zostały zaatakowane przerzutami oraz odległość przerzutów od ogniska pierwotnego.

Jak diagnozować czerniaka?

Diagnozą czerniaka zajmują się zawsze dermatolodzy jednak nie bez znaczenia jest również samokontrola. Zaniepokoić powinny nas wszelkie zmiany znamion barwnikowych, to między innymi zmiana wielkości, struktury, kolorytu zmian, ale również krwawienie, ból czy swędzenie.

Dermatolog na początku również dokonuje obserwacji skóry. Najczęściej zmiany poddawane są analizie przy wykorzystaniu dermatoskopu. Przy podejrzeniu występowania czerniaka lekarz powinien też zbadać błony śluzowe jamy ustnej, narządów płciowych, spojówek oczu czy okolic odbytu – tam również występuje czerniak. Zawsze również bada się węzły chłonne bowiem to na nich dochodzi najczęściej do przerzutów nowotworu tego rodzaju.

Przy podejrzeniu czerniaka wykonuje się szereg badań diagnostycznych.

„Dostępne obecnie metody diagnostyki, takie jak dermoskopia (dermatoskopia) i wideodermoskopia (wideodermatoskopia) pozwalają na dokładne zbadanie charakteru zmian. Nadal sprawdzającą się w praktyce metodą małoinwazyjną jest też biopsja wycinająca”

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.

I to nie wszystko bowiem aby w pełni skutecznie rozpoznać nowotwór lekarze wykorzystują również tzw. diagnostykę obrazową. Tutaj zaliczyć można chociażby badanie USG, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny czy RTG – badania tego typu stosowane są w przypadku podejrzenia przerzutów choroby.

Jak leczyć czerniaka?

Całkowitą szansę na wyleczenie mają pacjenci, u których czerniaka wykryto w I fazie rozwoju choroby. Leczenie zawsze polega na wycięciu zmiany pierwotnej z wyraźnym marginesem. Bardzo często, szczególnie w przypadku przerzutów na węzły chłonne i inne organy (IV faza choroby) pacjent poddawany jest immunoterapii, radioterapii czy chemioterapii.